


Przewiń w dół
Tapeta natryskowa to alternatywa dla farb strukturalnych, bardziej od nich odporna na zabrudzenie i uszkodzenia, lecz wymagająca zatrudnienia firmy ze specjalistycznym sprzętem do nałożenia dekoracyjnej masy lub zakupu pistoletu do nakładania półpłynnych mas, z dyszą odpowiedniej wielkości.
Po nałożeniu na ścianę i wyschnięciu, warstwa tapety przypomina kamień, z ciemniejszymi i jaśniejszymi drobinkami w tym samym kolorze lub też o wielokolorowym wzorze „marmurkowym". Barwę tapety natryskowej można wybrać spośród ponad setki gotowych odcieni.
Ta metoda jest najczęściej spotykana na dużych powierzchniach użytkowych w takich obiektach jak: hale, urzędy itp. Najczęściej na korytarzach (jako tzw. lamperia). Wysoka odporność na uszkodzenia sprawia, że ten rodzaj dekoracji polecany jest do mieszkań w przedpokojach lub kuchniach. Dobrze nakładać je w miejscach najbardziej narażonych na uszkodzenia (np. tam, gdzie stoją krzesła kuchenne, którymi domownicy obdrapują ścianę). W łazience i nad kuchennym blatem tapeta natryskowa sprawdzi się tylko wtedy, jeśli dodatkowo zabezpieczymy ją lakierem. Ze względu na dość wyraźny wzór tapet natryskowych, w salonie czy sypialni są one do wykorzystania raczej na wybranej ścianie. W pomieszczeniach, w których spędzamy większą część dnia, tak wyraźnie ozdobione ściany mogą bowiem szybko się znudzić i męczyć.