Przewiń w dół

Powrót

Natryski z pian poliuretanowych otwarto i zamknięto komórkowych

Natryskowa pianka poliuretanowa to niezwykle wszechstronny materiał. Zastosowanie go w budownictwie do celów termoizolacyjnych wymuszone zostało przez rosnącą potrzebę oszczędzania energii ze szczególnym naciskiem na redukcję emisji CO2 do atmosfery w procesie jej wytwarzania. Efekt izolacji cieplnej uzyskany przez zastosowanie pian poliuretanowych jest nieporównywalny do tradycyjnych materiałów izolacyjnych . Dla każdego z nas wymiernym wskaźnikiem odpowiedniej izolacji jest koszt ogrzewania.

Dostępne są na rynku dwa natryskowe systemy pian poliuretanowych systemy pianek to:

  • otwarto-komórkowa
  • zamknięto-komórkowa
Piana o zamkniętych komórkach

Jest  to jeden z najbardziej efektywnych materiałów izolacyjnych dostępnych na rynku, współczynnik lambda  jest najmniejszy z dostępnych materiałów izolacyjnych. Pianka o zamkniętych komórkach zawiera pęcherzyki gazu w swojej strukturze dzięki którym możliwe jest uzyskanie odpowiednich właściwości izolacyjnych materiału. Dodatkowo zamknięto-komórkowa piana poliuretanowa jest barierą dla powietrza i wody. Najpopularniejsza gęstością zamknięto-komórkowej piany poliuretanowej jest 35-60kg/m3. Wieloletnie badania wykazały, że zamknięto-komórkowa piana PUR daje najlepsze parametry izolacji, a także wytrzymałości materiału izolacyjnego dla większości zastosowań budowlanych. Zamknięto-komórkowa pianka poliuretanowa ma wiele zastosowań. Stosuje się  ją nie tylko do izolacji natryskowych, ale także do produkcji płyt warstwowych,  do izolacji urządzeń chłodniczych czy produkcji rur preizolowanych itp. Gęstość pianki Z-K waha się od 35 do 300kg/m3 a struktura jej ma powyżej 90 % ma budowę zamkniętą. Charakteryzuje się bardzo małą chłonnością wilgoci, jest odporna  na ściskanie oraz może być stosowana w szerokim zakresie temperatur. Jeśli porównamy piankę Z-K  z pianą otwartokomórkową, to ma dużo lepszy współczynnik przewodzenia ciepła (λ = 0,020 – 0,022 W/m2K). Idealnie nadaje się do termoizolacji oraz wykazuje właściwości hydroizolacyjne. Jest skutecznym materiałem do izolacji dachów płaskich, stropodachów, fundamentów, ścian, wszelkich konstrukcji stalowych, chłodni, rurociągów, czy budynków inwentarskich.

Piana otwarto-komórkowa

Piana poliuretanowa o otwartych komórkach, z drugiej strony, jest na ogół dostępna w gęstościach od 6 do 25 kg / m ³. Jedną z zalet, że te niższe gęstości wymagają mniej materiału i są bardziej wydajne i przez to ekonomiczne. Mimo, że współczynnik izolacji jest nieco gorszy od pian zamknięto-komórkowych, piany te nadal zapewniają doskonałe właściwości termoizolacyjne i są barierę powietrzną. Otwarto-komórkowa piana jest bardziej przepuszczalna dla pary wodnej. Pianki te pozwalają na kontrolowanie dyfuzji pary wodnej. Piana poliuretanowa o otwartych komórkach jest niezwykle skuteczną barierą dla dźwięku, posiada około dwa razy lepsze parametry z zakresie słyszalnych częstotliwości w stosunku do pianki o zamkniętych komórkach. Inne cechy pianki poliuretanowej o otwartych komórkach: są miękkie i mniej wytrzymałe mechanicznie ze względu na gęstość.

Przeglądając niniejszy serwis internetowy, akceptujesz pliki cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki