


Przewiń w dół
Technologia tynków gipsowych jest powszechna w realizacjach budownictwa mieszkaniowego. Stosowana jest w wielu obiektach , takich jak: szkoły, biura, szpitale, hotele itp. Tynki gipsowe mogą być stosowane wszędzie, oprócz pomieszczeń, które określamy jako mokre, gdzie wilgoć występuje stale i w dużych ilościach. Są to przykładowo: zakłady przetwórstwa żywności, baseny pływackie, łaźnie. Powłoki te można stosować wyłącznie wewnątrz, w pomieszczeniach, w których wilgotność nie będzie się utrzymywać, tynki te nie nadają się także do pomieszczeń w których mogą być narażone na uszkodzenia mechaniczne (nie dotyczy tynków utwardzonych).
Tynki gipsowe określane są terminem jako tzw. tynk "ciepły". Posiadają bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła. Kształtuje się on w przedziale od 0,25 do 0,35 W/mK. Tworzą przytulną atmosferę w pomieszczeniu, a zarazem, poprzez swoją dobrą izolacyjność termiczną mają wpływ na oszczędzanie energii cieplnej. Powłoki te są uznawane za zdrowe i ekologiczne, gdyż tworzą przyjazny mikroklimat dla człowieka dzięki możliwości regulacji poziomu wilgoci w pomieszczeniach.
Przy pomocy tynków gipsowych, bez trudu można uzyskiwać gładkie, bardzo równe, dokładnie wykończone i bardzo estetyczne powierzchnie. Tynki te pozwalają uzyskać gładką powierzchnię (dotyczy tynków lekkich), którą po ówczesnym zagrutnowaniu można malować (nie wolno stosować farb wapiennych).
Wśród zalet tynków gipsowych maszynowych wyróżnić można: